Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny


Łacińska nazwa dziurawca to Hypericum perforatum L. Cała rodzina dziurawcowatych obejmuje ok. 370 gatunków. Roślina ta doskonale czuje się w klimacie umiarkowanym, a także w subtropikalnym. Oprócz swoich właściwości leczniczych roślina ta jest dość dekoracyjna. jej żółte kwiatki pięknie wyglądają. Polska nazwa rośliny wywodzi się od jej charakterystycznych listków. Listki oglądane pod światło wydają się być podziurawione. Tak na prawdę widoczne "dziurki" to nic innego niż maleńkie zbiorniczki, w których znajduje się specjalny olejek eteryczny.

 Dziurawiec do celów przemysłowych jest specjalnie uprawiany. Na własne potrzeby możemy nazbierać dziurawca na łąkach, gdyż występuje on również w stanie dzikim. Dziurawiec zawiera związki żywiczne, olejki eteryczne, glikozyd oraz hiperycynę.

Pozytywne działanie dziurawca na organizm ludzki znane było już bardzo dawno. Paracelsus - uczony medyk z XVI wieku - w swoich dziełach często opisywał dziurawiec. Stosował go do tych samych celów jak obecnie. Dziurawiec dzięki zawartości hiperycyny wpływa kojąco na organizm. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu depresji. Ma działanie rozluźniające, uspokajające, rozkurczowe i ściągające. Doskonale wpływa na skołatane nerwy. Stosowaną formą w leczeniu są wyciągi z kwiatów dziurawca.

Przy używaniu dziurawca należy zachować szczególne środki ostrożności. Może powodować reakcje alergiczne na słońce. Jednak stosowany z umiarem, z pewnością nie zaszkodzi. By wypróbować antyseptyczne i ściągające działanie dziurawca można przygotować olejek leczniczy.

Olejek leczniczy z dziurawca
Zioła najlepiej zbieera się w suche i słoneczne dni. Dlatego właśnie w taki dzień skorzystaj z okazji, udaj się na łąkę i nazbieraj kwiatów dziurawca (ok.50g). Następnie oczyść kwiaty, sprawdź, czy nie ma w ich wnętrzu owadów oraz czy kwiatki są zdrowe. Umieść je w słoju, zalej oliwą z oliwek (ok.500 ml). Dodaj  odrobinę olejku lawendowego.Całość postaw w ciemnym i suchym miejscu. Trzymaj miksturę przez 2 miesiące. Od czasu do czasu zamieszaj. Po tym czasie zlej olejek (np. przez gazę). Taki olejek leczniczy doskonale łagodzi bóle reumatyczne, oparzenia oraz kontuzje.



Polityka Prywatnosci | Dziurawiec zwyczajny