Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Wrzos zwyczajny

Wrzos zwyczajny


Wrzos zwyczajny, calluna vulgaris nalezy do rodziny wrzosowatych. Jest dziko rosnąca rośliną wieloletnią. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym. Inne miejsca jego występowania to Azja, Afryka, Europa. Wrzos należy do gatunków zimozielonych, dlatego często uprawiany jest w ogrodach jako roślina dekoracyjna. Wrzosy spotkać można głównie w borach sosnowych, ale nie tylko. Roślina ta bardzo często tworzy kolonie nazywane wrzosowiskami. Wrzosy są roślinami zielarskimi i miododajnymi. Miód wytwarzany z kwiatów wrzosów jest najbardziej ceniony pośród innych jego rodzajów. Stosowany jest w leczeniu prostaty. Inne części roślin zbierane są na początku kwietnia lub w końcowej fazie sierpnia. Suszone są zarówno części zielone, jak i kwiaty. Roślina ta zawiera wiele substancji pozytywnie wpływających na organizm. Są to m.in.: garbniki, flawonoidy, sole mineralne, arbutyna. Od dawna wrzosy stosowane były jako środek uspokajający. Mają one również działanie przeciwzapalne i moczopędne. Napary z wrzosów działają również korzystnie w leczeniu chorób reumatycznych i chorób przewodu pokarmowego.

Wrzosy najlepiej zbierać ww pierwszych dniach kwietnia. Ostrym nozykiem należy ściąć roślinę w połowie pędu. Zbierane są tylko niezdrewniałe części wrzosów. Wrzosy najlepiej suszyć w przewiewnych, płóciennych woreczkach, w temperaturze max. 40°C.

Herbatka wzmacniająca
Wysuszone kwiaty wrzosu - ok. 1 łyżki, zalać wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem. Herbatka wrzosowa ma działanie wzmacniające i oczyszczające.

Odwar z wrzosów
Suszone kwiaty wrzosu - 1 łyżka, zalać 250 ml wody. Gotować ok. 5 minut. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem. Odwar korzystnie wpływa na trawienie.



Polityka Prywatnosci | Wrzos zwyczajny
pozycjonowanie warszawa