Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) określany jest przeróżnymi innymi nazwami. Na Mazowszu mówi się na ten kwiatek pazurki, a w Wielkopolsce miesięcznica. Ta niepozorna roślinka należy do rodziny astrowatych. Do naszego kraju przywędrowała prawdopodobnie z terenów Iranu. Uprawiana jest zarówno w celach leczniczych, jak i ozdobnych.Kwiaty nagietka mają kolor żółty lub pomarańczowy. Roślina ta kwitnie od IV-VIII. Bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego często spotykana jest jako roślina dzika.

Kwiaty nagietka używane są jako surowiec lekarski. Zawierają olejki eteryczne, flawonoidy i karotenoidy. Już w XII wieku słyszano o kojącym działaniu nagietka i stosowano go w leczeniu wielu chorób.
Związki zawarte w nagietkach łatwo ulegają rozpuszczeniu w wodzie. Dlatego najczęściej stosowaną formą użycia nagietka są wyciągi stosowane jako okłady. Nagietek działa antybakteryjnie i łagodząco. Stosowany jest przy uszkodzeniach skóry, stłuczeniach, owrzodzeniach, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, wysypkach. Bakteriobójcze właściwości nagietka pozwalają na stosowanie go w okulistyce przy leczeniu zapalenia spojówek. Nagietek oprócz zastosowania zewnętrznego ma również zastosowanie wewnętrzne. Przetwory nagietkowe używane są przy leczeniu wrzodów żołądka lub stanów zapalnych jelit. Wraz z innym leczeniem farmakologicznym lekarze onkolodzy przepisują nagietek przy terapii nowotworowej.

Nagietek często używany jest jako składnik produktów kosmetycznych. Produkowane są maseczki, pasty, kremy, czy olejki z zawartością esencji nagietkowych.

Z kwiatami nagietka wiąże się kilka ciekawych historii. W dawnych czasach wierzono, iż ma on właściwości magiczne. Wkładano nagietki pod poduszkę by zapewnić sobie dobry sen lub noszono pod ubraniem by odpędzić lęki. Kwiatki nagietka są również małymi barometrami. Jeśli ok. 9:00 rano są zamknięte nie ma co liczyć na bezdeszczową pogodę w tym dniu.

Każdy z nas może poznać lecznicze i kojące działanie nagietka. Wystarczy przygotować sobie w domu prostą maść, która wygładzi naszą skórę i odżywi.

Przepis na maść nagietkową:
2 garści kwiatów nagietka
1/2 szklanki oliwy z oliwek
30 g lanoliny lub pudełko kremu Nivea

Oliwę zagotować. Dodać do niej nagietki. Nadal gotować na małym ogniu. Po ok. minucie włożyć do wywaru lanolinę lub krem. Całość zdjąć z ognia, przykryć czymś i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie ponownie całość zagrzać, a następnie przecedzić przez gęstą wyjałowioną gazę. Przełożyć do jakiegoś pojemniczka i wstawić do lodówki. Gdy całość zastygnie można używać. Krem należy cały czas trzymać w lodówce.



Polityka Prywatnosci | Nagietek lekarski