Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Nasturcja większa

Nasturcja większa


Nasturcja większa - Tropaeolum majus, należy do rodziny nasturcjowatych. Ten piękny kwiat pochodzi z Boliwii i Peru, gdzie występuje jako roślina dziko rosnąca. Na kontynent europejski nasturcja została przywieziona w roku 1684 przez Beverninga. Nasturcja uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna, jednak ma ona również lecznicze właściwości.

Nasturcja uprawiana jest poprzez wysiew owoców. Trafiają one do ziemi w okresie kwiecień - maj. Roślinka ta nie ma specjalnych wymagań glebowych. Nie wymaga nawożenia, ani specjalnej pielęgnacji.

Nasiona nasturcji zawierają w sobie antybiotyki, a także glikozyd - glikotreopeolinę. Specjaliści wskazują na pozytywne działanie nasturcji w zwalczaniu bakterii atakujących drogi oddechowe oraz moczowe. nasionka w celach leczniczych zbierane są na przełomie sierpnia i września., jeszcze jako nie do końca dojrzałe. Pozostają one w suchym i przewiewnym miejscu aż do czasu, gdy można dojrzałe już nasiona wyłuskać. Lecznicze właściwości wykazują również kwiaty i liście nasturcji. W suszonej formie pozytywnie wpływają na żołądek i wątrobę. Liście nasturcji używane są również w kuchni. W smaku przypominają rzodkiewkę.  często stają się elementem sałatek. Pąki kwiatowe nasturcji używane są również jako zastępnik kaparów.

"Kapary" z nasturcji
1/4 szkl. octu 10%
1/4 szkl. białego wina wytrawnego
500 g zielonych owoców nasturcji
1 łyżeczka soli
100 g cukru
2-3 goździki
woda
Owoce nasturcji opłucz i odsącz z nadmiaru wody. Do garnka wlej ok. 2 - 3 szklanek zimnej wody. Wsyp sól. Gdy woda zagotuje się dorzuć kapary. Gotuj 10-15 minut. Pąki odcedź. Przełóż je do małych, wyparzonych słoiczków. Zagotuj ok. 2 szklanek wody, dodaj ocet, cukier i goździki. Pogotuj chwilę, wyciągnij goździki. Zalewę wlej do słoiczków z nasturcją. Zakręć. Pasteryzuj 15 minut w temperaturze 70 st.C.

Nasturcja na włosy
Zbierz garść liści nasturcji. Opłucz je. Zalej 1/2 l wrzącej wody. Nie gotuj. Wystudź i przecedź przez gazę. Napar z nasturcji stosować można dwojako, jako płukankę - wzmacnia i regeneruje włosy lub jako spray przed suszeniem - pomaga układać włosy, działa jak lakier do włosów.

Polityka Prywatnosci | Nasturcja większa
pozycjonowanie warszawa