Kwiaty / Kwiaty ogrodowe / Hortensja

Hortensja

Jeśli twój ogród jest półcienisty lub nawet zupełnie zacieniony ta roślina jest właśnie dla ciebie. Hortensja zwana po łacinie Hydrangea uwielbia takie miejsca. Ta niezwykle atrakcyjna roślina ma bujne, różnokolorowe kwiaty, zebrane w kuliste kwiatostany. Spotykane barwy hortensji to od bladego różu do krwistej czerwieni. Występują również okazy o barwie niebieskiej, która jest wynikiem odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Specjaliści wyróżniają 3 rodzaje tej rośliny:
- hortensja pnąca - petiolaris;
- ogrodowa - macrophylla;
- drzewiasta - arborescens.
Do rzadziej spotykanych hortensji należą hortensje bukietowe - paniculata oraz dębolistne - quercifolia. Najczęściej występującym gatunkiem hortensji jest hortensja ogrodowa.
Krzewy tej rośliny mogą osiągnąć nawet 20 m wysokość (hortensja pnąca)i. Pielęgnacja wymaga zapoznania się z wymaganiami tej przepięknej roślinki. Oprócz cienia mają one duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego niezmiernie ważne w uprawie jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności, zwłaszcza w upalne dni. Hortensja wymaga gleby kwaśnej, próchniczej (pH 4,5-5,5). Miejsce, w którym rośnie hortensja należy dodatkowo zakwaszać torfem lub specjalnymi nawozami przeznaczonymi do tego typu roślin. Niestety hortensje są dość wrażliwe na zimno. Wymagają okrywania na zimę, zwłaszcza, że większość z nich kwitnie na pędach ubiegłorocznych. Nie należy również zbyt szybko przycinać wiosną roślin, gdyż możemy przypadkowo wyciąć pędy, na których roślina miała kwitnąć. Wyróżniające się niebieskie kwiaty może osiągnąć każdy,  kto zdecyduje się na podlewanie co jakiś czas swojej roślinki roztworem ałunu.
Prawidłowo pielęgnowana hortensja odwdzięczy nam się cudownymi kwiatami, które będą cieszyć nasze oczy w czerwcu i lipcu. Roślina ta nadaje się doskonale zarówno do pojedynczych nasadzeń, jak i tworzenia szpalerów wzdłuż płotów i ścieżek.Polityka Prywatnosci | Hortensja